HOOLDUS

Rahvatarkusi lillede säilitamiseks(26.03.2014.a.)

Lõikelilli ei tohi hoida küpsete puuviljade läheduses, nendest eralduv etüleen soodustab lillede närtsimist. Eriti tundlikud on selles suhtes roosid, nelgid ja nartsissid.
Kevadisel ajal võib lillekimpude ümber siduda värskeid rabarberilehti. See hoiab kimbud niiskete ja värsketena ning mõjub ka dekoratiivselt.
Lõikelilled säilivad kauem, kui toita neid sooja suhkruveega. Lahusta üks teelusikatäis suhkrut pooles liitris soojas vees.
Vaasivesi ei lähe roiskuma, kui panna anuma põhja tükk vasktraati. Samuti lisatakse vette aspiriini, Sprite’i, söetükikesi, männi-, kuuse- või kadakaoksi.
Vaasi pandud tulbid kipuvad sageli longu vajuma. Selle vastu aitab, kui lisada lillevette üks lusikatäis kartulitärklist.
Nelkidele pane vee asemel gaseeritud suhkrulimonaadi, nii kasvavad õied vaasis edasi ja püsivad kaua.
Roosid püsivad kauem, kui varreotsad külma vee all ära lõigata, neid veidi kuumutada ja seejärel panna leige veega täidetud vaasi. Roosiotsi võib lõigata ka juurviljakoorimisnoa abil.
Kuivatatud lillede transportimiseks pane need õhukindlasse kilekotti, puhu kott õhku täis ja sule korralikult.
Kuivatatud lilled võib üle piserdada juukselakiga, nii püsivad need kauem värsked.

Kirjutas Pille-Mai Helemäe ajakirjas Naised , 14 märts 2008

Lõikelillede eluea määrab..

Puhtus, lillesordile piisav veekogus ja lillede õige hooldamine. Tuleb lihtsalt erinevate lillede vajadusi tunda. Nii liigitatakse lilli pehme- ja tugevavarrelisteks: pehme varrega on näiteks tulbid, nartsissid ja gerberad, tugeva varrega roosid, krüsanteemid ja nelgid.
Tulpidele jahe, roosidele leige vesi
Pehmevarrelistel lilledel on kombeks vaasis edasi kasvada ja nii peaks need asetama jaheda veega vaasi, mille põhjas on vett kõigest paar sentimeetrit. Ei tulpe ega nartsisse tohi n-ö üle joota, sest nii imavad nad liigse vee varre sisse. See on ka põhjus, miks pehmevarrelised lilled peab otsast sirgelt, mitte diagonaalis ära lõikama. Nii väheneb taime imendumispind. Samas ei tohiks seda teha kääridega, sest nii surutakse taimesooned liigselt kokku.
Tugevavarreliste lillede hooldus on vastupidine: need eelistavad just leiget vett, mida võiks vaasis olla poole jagu. Mida puitunum on vars, seda soojemat vett lill vajab. Et roosid või nelgid rohkem vett imaksid, peaks enne vaasi panemist tegema lille varrele diagonaalse lõike. Tasub teada, et kui lill hakkab vaasis ära vajuma, peab varre otsa uue lõike tegema.
Lilled vajavad puhtust
Kõik lilled vajavad säilimiseks puhast vett ja puhast vaasi. Nii peab vahetama lilledel vett, kui see on kergelt häguseks muutunud. Sogaseks ja paksuks kipub vesi minema eelkõige pehmevarreliste lillede puhul. Kui vesi on klaar, peaks seda iga paari päeva tagant vahetama, et mikroobid ei hakkaks lille närtsitama. Samuti peab iga veevahetusega puhastama korralikult ka vaasi, milleks sobib kasutada tavalist puhastusvahendit.
Et vesi nii kiiresti ei roiskuks, tuleks lilledelt enne lehed eemaldada. Alles võiks jätta kaks-kolm lehte või need, mis ei puutu veega kokku. Seda ei pea tegema kõikide lillede puhul, näiteks tulbid kaotavad poole oma võlust, kui lehed eemaldada.
Eemal külmast ja kuumast
Lõikelilled armastavad päikesepaiste asemel jahedust. Võimaluse korral soovitatakse lillevaasi hoida põhjapoolsemal aknal, kus on jahedam ja päike ei paista lilledele otse peale. Kel soov lilled eelmisel õhtul valmis varuda, tasub teada, et tulbid võivad lausa öö läbi ilma veeta vastu pidada, aga roos nii pikka kuivamist ei talu. Väldi aga kindlasti miinuskraade, mis mõjuvad mõnele lilleliigile lausa hävitavalt.

Jõulutäht ehk kaunis piimalill (Euphorbia pulcherrima) on pärit Kesk-Ameerikast. (20.12.2011.a.)

Jõulutähe hooldus
Jõulutähte tuleks kaitsta külma ja tuuletõmbuse eest ja poest ostes ei tohi paberisse pakkimata taimega õue minna, isegi ainult autosse jõudmiseks. See võib olla üheks põhjuseks, miks taim varsti lehed kodus langetab, teiseks põhjuseks võib olla vale hooldus või asukoht.
Toas kasvades vajab jõulutäht sooja 15-19°C( näiteks talvel akna lähedal ), kuid talub lühiajaliselt ka jahedamat temperatuuri, isegi kuni +5°C. Kasvukohaks valitakse võimalikult valge koht, aknal talub ta isegi päikesepaistet.
Kastmiseks soovitatakse jõulutäht asetada kümneks minutiks veeanumasse. Jõulutähte kastetakse korrapäraselt toasooja veega nii, et muld oleks enne järgmist kastmist jõudnud taheneda. Näpuga mulda katsudes tundub tahenenud muld pealt sooja ja kuivana. Samas ei tohi lasta kuivada mullal ka tuhkkuivaks, sest taime juured ei talu läbikuivamist!
Lehtede varisemist võib põhjustada ka tugev temperatuuri kõikumine televiisori, arvuti või mõne küttekeha läheduses.
Jõulutähe valge piimmahl võib olla ärritava toimega. Kui mahl satub nahale või silma, tuleb piimmahl kiiresti voolava vee all ära loputada.

Rahulikku Jõuluaega soovides..

Käes on sibullillede istutamise aeg!

Kevadel õieilu näitavate sibullillede istutamise aeg on käes. Kui soovite kevadel näha oma aias õitsvaid sibullilli nagu tulbid, nartsissid, hüatsindid,
krookused ja teised kaunitarid, siis on september ja oktoober Sulle aias töine aeg, sest sibulad peavad jõudma juurduda veel enne maapinna külmumist.

Sibullillede istutamise reegel on lihtne – kolme sibula sügavusele, ehk siis krookused ja teised väiksemad sibullilled maapinnale lähemale ja suuremad sügavamale.
Kui soovite sibulad kevadel peale õitsemist ja lehtede koltumist mullast eemaldada, siis oleks tark istutada need korvidessse.
Istutuskorv kergendab lillesibulate kättesaadavut, hoiab ära sortide segunemise ning kaitseb ka näriliste eest.

Kui on plaan ühte peenrasse istutada rohkem kui ühte sorti sibullilli, siis võiks silmas pidada veel mõninagid asju nagu õievarre pikkus, värvigamma ja õitsemise aeg.
Kõrgemakasvuliste lillede taha ei tohiks peitu jääda madalamad lilled ja värvitoonidki võiks enne lillede istutamist läbi mõelda, et nende
õidepuhkemisel ei oleks ebameeldivaid üllatusi värvide mittesobivuse tasandil.
Kui soovite, et õieilu nautimist jätkuks võimalikult pikaks ajaks, oleks tark panna kokku erineva õitsemisperioodiga lilled.
Kasvukõrgus ja õitsemisaeg on tavaliselt märgitud lillesibula pakile.

Värvi- ja rõõmuküllast sügist kõigile..

Orhidaalia OÜ © 2010